Muhasebe Yetkilisi Sertifika sınavı ne zaman yapılacak?2016 ve 2017 yılında başvuruları alınan Muhasebe Yetkilisi Sertifika sınavı daha sonra ertelenmişti. Maliye Bakanlığı çalışanları bu sınavın 2018 yılıNda açılıp açılmayacağını merak etmektedir.

Bilindiği üzere 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Muhasebe Yetkilisi olarak görev yapabilmek için "Muhasebe Yetkilisi Sertifikası" alma şartı getirilmiş olup, Sertifika Eğitimleri ve sonrasında yapılacak Sınav için de Muhasebat Genel Müdürlüğü yetkilendirilmiştir.

Her ne kadar kanun koyucu Sertifika Eğitimlerinin düzenlenmesi için bir süre belirtmemiş olsa da, normal işleyiş çerçevesinde, akla ve mantığa da uygun olarak bu eğitimlerin her yıl düzenlenmesi Muhasebat Genel Müdürlüğü'nden beklenmektedir. Zira ehliyetsiz araç kullanma diyen İdarenin araç kullanmak için ehliyet vermemesi düşünülemez.

Ancak Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü, 2016 yılında ilana çıktığı ve başvurusu onaylanan 350 kişi için düzenlenmesi gereken Muhasebe Yetkilisi Sertifika Eğitimini gerekçe göstermeksizin 2017 yılına ertelemiştir, 2017 yılında da yeniden başvurular alınmış ve muhtemelen bu sefer daha yüksek sayıdaki adayın başvurduğu Sertifika Eğitimi bu yılda da ve yine gerekçe göstermeksizin düzenlenmemiştir.

2018 yılı Nisan ayına yaklaştığımız şu günlerde de Genel Müdürlük çalışanlarından aldığımız bilgiye göre herhangi bir Eğitim planının yakın zamanda olmadığı anlaşılmaktadır.

Peki Sertifika düzenlenmemesi ne gibi sonuçlar doğurmaktadır; Öncelikle Maliye Bakanlığında Uzman ve Müdür Yardımcısı olarak görev yapan personel, 3 yıldır bu Eğitimin düzenlenmemesi nedeni ile Sertifika alamadıkları için Müdürlük Görevde Yükselme Sınavlarına katılamamaktadırlar. Hatta bu personel Vekaleten yürüttükleri Müdürlük görevlerinde Sertifika alamadıkları için sorumluluklarını aldıkları Saymanlık Müdürlüğü yada Malmüdürlüğünün mali haklarından faydalanamamaktadırlar.

Yine çeşitli Kurumlarda fiilen Muhasebe Yetkililiği görevini yürüten ve tüm mali sorumlulukları üstlenen kamu personelleri, sırf Muhasebat Genel Müdürlüğü böyle bir Eğitim düzenlemiyor diye Sertifika alamadıkları için Muhasebe Yetkilisi mali haklarından yararlanamamaktadırlar.

Her İl'de ve her İlçede teşkilatı olan, istediği anda Bölgesel olarak da bu Eğitimleri düzenleme imkanı bulunan bir Genel Müdürlük olarak Muhasebat Genel Müdürlüğü yetkililerinden konuyla ilgili açıklama bekleniyor.

Konular

Görevde yükselmelerde mülakatın etkisi azaltılmalı!
Yer değişikliği talebi reddedilen engelli memura iyi haber
Atamaları geciken doktorlarla ilgili son durum
Bilirkişilere ödenecek ücretler belli oldu
Disiplin soruşturması kapsamında gönderilen savunma davetiyesi neleri içermeli?
Hangi kurumlar kapatılacak?
Zeytinlik alanda endüstriyel atık depolama tesisi kurulabilir mi?
Başkasının yerine sınava girmek dolandırıcılık sayılıyor mu?
Seçimde görev alacakların ücretleri belli oldu!
Sözleşmeli personelin yıllık izni gelecek yıla aktarılır mı?
İçişleri GY ve unvan değişikliği giriş belgeleri yayımladı
Vekil adayları sabıka kayıtlarını e-Devlet üzerinden alabiliyor mu?
Devlette de CEO dönemi başlıyor
Belediye şirketleri özel güvenlik hizmetlerini nasıl sunacak?
Duruşmaya katılmayanın temyiz hakkı olur mu?
Duruşmaya katılmayanın temyiz hakkı olur mu?
Yaz saati uygulaması başladı mı? Saatler ileri alınacak mı?
Sendika üyeliğinden ayrılan toplu sözleşme ikramiyesini geri öder mi?
Belediye şirketlerine yeni personel alımı nasıl olacak?
Kaymakamlara diksiyon ve güzel konuşma eğitimi
İstifa sonrası dönüşlerde kurumların takdir hakkı var mıdır?
Sözleşmeli personelin çalışma ile ücret sınırları belirlendi
Maaşına her haciz gelene disiplin cezası verilir mi?
Memurlara bayram ikramiyesi verilecek mi?
Öğretmenler sözleşmeli olarak atanacak
Yurt dışında görevli kamu personelinin izinleri durduruldu
Kamuda devrim niteliğinde değişiklikler
Biyologların ek özel hizmet tazminatına dair görüş
Yerleşim yeri değişikliği için son tarih ne zaman?
Seçmen sorgulama mobil uygulama indir