KPSS A-Grubu Kariyer Meslek Nedir,Alımlar Nasıl Yapılır?2019 yılında sadece lisans mezunları KPSS'ye girecek ve bu sınav yalnızca A Grubu ve Öğretmenler için yapılacak. Bu alım süreci hakkında merak ettiğiniz soruları cevaplandırmaya çalıştık . Bu yazımız tüm lisans mezunları içindir.

KPSS A Grubu sisteminin iyi anlaşılması için öncelikle bu sistemdeki bazı kavramların öğrenilmesi önemlidir. Bu yazımızda A Grubuna yönelik kafa karıştıran noktaları netleştireceğiz.


A grubu ve Öğretmen adayları için KPSS 2019 yılında Mayıs tarihlerinde yapılacak. 2019 KPSS'ye önlisans ve ortaöğretim adayları giremiyorlar.

Ayrıca, 2019 KPSS ile hesaplanan ? P3 puanı? ile B Grubu yerleştirmelerde tercih yapılamayacaktır. Çünkü bu sınav sadece A Grubu ve Öğretmen alımları içindir.

A Grubu (Kariyer Meslek) Nedir?

Uzman, müfettiş, kontrolör, denetmen, murakıp, denetçi, kaymakam unvanlı kadrolara kariyer meslekler denir. Bu meslekler A Grubu puanlar denilen KPSS puanları ile alım yapılan mesleklerdir.

(?Uzman? unvanlı her kadro A Grubu değildir. Örneğin, uzman çavuş, uzman doktor, uzman memur gibi unvanlar A Grubu meslek değildir.)

A Grubu kadrolar arasındaki ayrımlar

Denetim Kadrosu ve İdari Kadro Ayrımı; uzman ve kaymakam unvanları idari meslekler iken, müfettiş, denetçi, denetmen, kontrolör unvanları denetim kadrolarıdır.

Merkez ve Taşra Kadrosu Ayrımı; merkez personeli görev yeri Ankara olan mesleklerdir ve Devlet Personel Uzmanı, kalkınma uzmanı, Sayıştay Denetçisi, Başbakanlık Müfettişi gibi meslekler merkezde görev yaparlar. Ankara merkez teşkilat dışındaki teşkilatlarda görev yapan personel ise taşra personelidir ve Gelir Uzmanı, vergi müfettişi, İl Planlama Uzmanı gibi meslekler taşrada görev yaparlar.

A Grubu puan nedir?

KPSS sisteminde 120 tane puan bulunmaktadır. KPSS puan türleri aşağıdaki gibidir:Diğer mesleklerin ve kurumların A Grubu alımlarda hangi puanları kullandığını öğrenmek için tıklayınız.

A Grubu kadrolara nasıl giriliyor?

Kurumlar alım yapacakları unvan için bir puan belirlerler ve ilanda belirtilen belli sayıda kişiyi kurumsal sınava çağırarak tekrardan eleme yaparlar. Bu konuya sonraki dosyamızda detaylı olarak değinilecektir.

Kurumlar A Grubu kadroları neye göre alıyorlar?

Her kurum, kendi kariyer meslek personelinin alımı, çalışma şartları ve yetkilerine yönelik bir yönetmelik çıkarır. Bu yönetmelikte alınacak personelde bulunması gereken şartlara da yer verilir.

Yeterlilik süreci nedir?

A Grubu kadroları diğerlerinden ayıran en büyük fark en az 3 yıllık bir yeterlilik sürecinin olmasıdır. Buna göre, bir kariyer mesleği kazanan kişi mesleğe girdikten sonra kurumun farklı birimlerinde görev alarak kurumun işleyişini öğrenir.

Göreve girdikten 2 yıl sonra kariyer meslekler konusu belirlerler ve 3'üncü yılın sonunda sunmak üzere tez hazırlarlar. Ayrıca 3 yıl sonunda kurum içinde yazılı ve sözlü sınav yapılır. Ancak bazı kurumlarda sadece sözlü sınav yapılmaktadır.

Bunun yanında mevzuat değişikliği ile kariyer meslek mensuplarına yeterlilik süreci sonuna kadar KPDS C seviyesi (70) puan alma şartı da getirilmiştir.

Yeterlilik süreci sonunda ne oluyor?

Yeterlilik süreci en az üç yıl sürmektedir ve bu süreç sonunda tez ve yapılan sınavlarda başarılı olanların stajyer, aday, yardımcı gibi unvanları kaldırılır. Aşağıdaki tabloda bunlar gösterilmiştir.Maaş Durumları

Mevcut durumda mesleğe yeni girecek olan bir uzman yardımcısı aylık ortalama 3200 TL civarı bir maaş almaktadır. Yeterlik sürecinden sonra uzman unvanlı kadroya atanınca bu maaşda önemli bir artış yaşanır.

Yurt Dışı İmkanı

A grubu kadrolar diğer mesleklere göre daha çok yurtdışı görevlere veya eğitimlere gitme imkanına sahiptir. Bazı kurumlar, meslek personelinin yurtdışına belli sürelerle gitmesi hususunda özel destek vermektedir.

Yükselme imkanı

Kariyer meslek mensupları belli hizmet sürelerinin tamamlanması veya ihtiyaca göre daha erken bir sürede daire başkanı, genel müdür yardımcısı, genel müdür, başkan yardımcısı, başkan, müsteşar yardımcısı, müsteşar, vali, teftiş kurulu başkanı, grup başkanı gibi üst düzey kamu görevlerine atanabilmektedir. Şuan Türkiye'de bu makamlarda bulunan kişilerin önemli bir çoğunluğu A Grubu meslek mensubu kişilerdir.

KPSS A Grubu (Kariyer Meslekler) Alım Sistemi Nasıl İşliyor?

2019 KPSS yalnızca A Grubu ve Öğretmenler için yapılacak. Son mevzuat değişiklikleri ile artık Mühendislik, Fen-Edebiyat, Eğitim, Mimarlık, Eczacılık, İletişim Fakülteleri ile BESYO mezunlarının da A Grubu (Müfettişlik, Uzmanlık) alımları yoğunlaşmıştır. Bu alım süreci hakkında ilk dosyamızı geçen hafta yayınlamıştık. Bu haber tüm lisans mezunları içindir.

Önceki yazımızda kariyer mesleklere ilişkin olarak puan türleri, yeterlilik süreci, maaş durumları, yurtdışı imkanları, kariyer ve yükselme olanakları hakkında özel bilgiler vermiştik.

A grubu meslek alım süreci

1- KPSS sınavı
2- Kurum sınav ilanı
3- Kuruma sınavına başvuru
4- Kurumsal sınav
5- Atama

A Grubu KPSS'ye başvurabilen bölümler

A grubu KPSS'ye tüm bölümler girebilirler. Aşağıda belirttilen fakültelerde yer alan bölümlerin bir çoğundan a grubu (müfettişlik, uzmanlık) kadrolarına alım yapılmaktadır.

- Hukuk fakülteleri

- İktisadi ve idari bilimler fakülteleri

- İşletme fakülteleri

- Siyasal bilimler fakülteleri

- Mühendislik fakülteleri

- Fen edebiyat fakülteleri

- İletişim fakülteleri

- BESYO

- Eğitim fakülteleri

- Mimarlık fakülteleri

- Diş hekimliği fakülteleri

- Tıp fakülteleri

- Veterinerlik fakülteleri

- Ziraat fakülteleri

- Edebiyat fakülteleri

- Teknik eğitim fakülteleri

KPSS A Grubu için yapılan oturumlar ve soru sayılarıHangi alandan soru çözülmesi gerekiyor?

- Hukuk fakültesi ve İİBF mezunlarının genel kültür, genel yetenek, yabancı dil, hukuk, iktisat, maliye, muhasebe, kamu yönetimi, ÇEKO alanlarına ağırlık vermesi uygundur.

- Eğitim bilimleri fakültesi mezunlarının genel kültür, genel yetene, eğitim bilimleri alanlarına yoğunlaşmaları yeterlidir.

- Diğer fakülte mezunlarının genel kültür, yetenek, yabancı dil ve hukuk alanlarına ağırlık vermeleri yeterlidir.

Kurum sınav ilanı

Kamu kurumları A Grubu meslek personeli alımı için ilan verirler. Bu ilanda hangi unvanda personel alınacağı, kaç kişi alınacağı, hangi bölüm mezunlarının başvurabileceği, diğer sınav başvuru şartları, sınavın içeriği ve yapısı gibi konularda bilgiler yer alır.

Bir aday her ilana başvurabilir mi?

Kurum ilanında başvurabilecek adayların fakülte ya da bölüm bilgileri tek tek sayılmıştır. Kendisine uygun mezuniyet şartı bulunmayan ilana başvuru yapılamaz.

Hangi puan gerekli

118 tane A grubu puan bulunmaktadır ve her kurumun başvuru puanı farklıdır. Hangi kurum hangi puanla başvuru alıyor öğrenmek için tıklayınız.

İlanlara başvuru nasıl oluyor?

Birkaç yıl öncesine kadar A Grubu alımlar için kurumlara bizzat ya da posta yoluyla başvuru yapılıyordu. Birçok noter onaylı belge teslimi gerekiyordu.

Son yıllarda ve özellikle e-devlet uygulamasına geçen kurumlarda online başvuru imkanı doğmuştur. Ancak yine de şahsen ve posta yoluyla belge teslimi gereken alımların bazıları devam etmektedir.

Kaç kişi kurum ilanına başvurabiliyor?

Kurumsal sınava kaç kişinin başvuracağı kurum ilanında yer alır. Ancak KPSS'ye ilişkin Yönetmelik gereği kurumun yazılı sınavına en fazla alınacak kadro sayısının 20 katı aday çağırılabilir. Sözlü sınavda ise en fazla alınacak kadro sayısının 4 katı aday çağırılabilir. Bu detaylar ilanlarda yer almaktadır.

İlan verilmeden A Grubu alım yapılabilir mi?

A grubu ilanlar kurumların kendi web sayfalarında ve Resmi Gazetede yayımlanmaktadır.

Konular

Görevde yükselmelerde mülakatın etkisi azaltılmalı!
Yer değişikliği talebi reddedilen engelli memura iyi haber
Atamaları geciken doktorlarla ilgili son durum
Bilirkişilere ödenecek ücretler belli oldu
Disiplin soruşturması kapsamında gönderilen savunma davetiyesi neleri içermeli?
Hangi kurumlar kapatılacak?
Zeytinlik alanda endüstriyel atık depolama tesisi kurulabilir mi?
Başkasının yerine sınava girmek dolandırıcılık sayılıyor mu?
Seçimde görev alacakların ücretleri belli oldu!
Sözleşmeli personelin yıllık izni gelecek yıla aktarılır mı?
İçişleri GY ve unvan değişikliği giriş belgeleri yayımladı
Vekil adayları sabıka kayıtlarını e-Devlet üzerinden alabiliyor mu?
Devlette de CEO dönemi başlıyor
Belediye şirketleri özel güvenlik hizmetlerini nasıl sunacak?
Duruşmaya katılmayanın temyiz hakkı olur mu?
Duruşmaya katılmayanın temyiz hakkı olur mu?
Yaz saati uygulaması başladı mı? Saatler ileri alınacak mı?
Sendika üyeliğinden ayrılan toplu sözleşme ikramiyesini geri öder mi?
Belediye şirketlerine yeni personel alımı nasıl olacak?
Kaymakamlara diksiyon ve güzel konuşma eğitimi
İstifa sonrası dönüşlerde kurumların takdir hakkı var mıdır?
Sözleşmeli personelin çalışma ile ücret sınırları belirlendi
Maaşına her haciz gelene disiplin cezası verilir mi?
Memurlara bayram ikramiyesi verilecek mi?
Öğretmenler sözleşmeli olarak atanacak
Yurt dışında görevli kamu personelinin izinleri durduruldu
Kamuda devrim niteliğinde değişiklikler
Biyologların ek özel hizmet tazminatına dair görüş
Yerleşim yeri değişikliği için son tarih ne zaman?
Seçmen sorgulama mobil uygulama indir