MEB Öğretmen İhtiyacı Ne Kadar 2018?81 bin öğretmen açığının olduğu ülkemizde, 438 bin 138 öğretmen atama bekliyor. Üniversitelerde öğretmen olmak için okuyanların sayısı ise 654 bini buluyor.

81 bin öğretmen açığının olduğu ülkemizde, 438 bin 138 öğretmen atama bekliyor. Üniversitelerde öğretmen olmak için okuyanların sayısı ise 654 bini buluyor.

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Ancak öğretmenler çözülmesi gereken sorunları varken "kutlanacak gün" bulmakta zorlandıklarını söylüyor.Gazete Habertürk'ün haberine göre, işte öğretmenlerin çözüm bekledikleri sorunları...

ATAMA YERİNE ÜCRETLİ ÖĞRETMEN: Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a göre öğretmen açığı 81 bin, sendikalara göre 100 bin. Açık, ücretli öğretmenlerle gideriliyor. 81 il ve 919 ilçe merkezinin yüzde 90'ında ücretli öğretmen ilanları var.

438 BİN 138 ÖĞRETMEN: Geçtiğimiz 9 Haziran'da Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Strateji Belgesi'ne göre 438 bin 138 işsiz öğretmen var. Öğretmenlik için okuyan 653 bin 899 öğrenci bulunuyor. Bu rakamlar işsiz öğretmen sayısını 1 milyon 92 bin 37'ye çıkarırken, gelecek yıllarda işsiz öğretmen ordusunun çığ gibi büyüyeceğini gösteriyor.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN: 5 yıl aradan sonra geçen yıl tekrar sözleşmeli öğretmen uygulaması başladı. Şu ana kadar 40 bin sözleşmeli ataması yapıldı. Bu öğretmenler gittikleri yerlerde 6 yıl tayin istemiyor. Bu yıl ilk kez eşi de öğretmen olan çiftlerin birbirlerinin yanına gitmesi için düzenleme yapıldı. Sözleşmeli oldukları için iş güvencesiz çalıştırıldıklarını söylüyorlar.

ÖĞRETMENE PERFORMANS: Bu yıl ilk kez 12 ilde öğretmene performans notu uygulaması pilot olarak başladı. Öğretmene meslektaşları, yöneticileri, veli ve öğretmenler "not" verecek. Öğretmenin meslekteki ilerlemesi bu nota göre belirlenecek. Sendikalar yaygınlaşması halinde yargıya taşıyacak. MEB Strateji Belgesi'nde de tüm öğretmenlerin 4 yılda bir "yeterlilik sınavından" geçmesi öngörülüyor.

33 BİN İHRAÇ, 23 BİN EMEKLİ: Son 1.5 yıl içinde 33 bin eğitimci ihraç edilirken, emekli olan öğretmen sayısı 23 bini buldu.

2018 YILINDA 20 BİN ATAMA: Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2018 bütçesi onaylandıktan sonra 2018'de 20 bin öğretmen ataması yapılacağını açıkladı. Öğretmenler ise en az 40 bin atama istiyor.

MAAŞLARI NE OLACAK?: 36 yıllık bir öğretmen, 3 bin 200 TL alıyor. 600 ile 800 TL arasında ek ders ücreti alıyor. 30 yıllık emekli öğretmenin maaşı 2 bin 400 TL. Mesleğe yeni başlayan, kadrolu, bekar ve çocuksuz bir öğretmenin ortalama maaşı ek ders ücretleriyle birlikte 2 bin 900 TL. Öğretmenler bu maaşlarının artmasını istiyor.


Konular

Görevde yükselmelerde mülakatın etkisi azaltılmalı!
Yer değişikliği talebi reddedilen engelli memura iyi haber
Atamaları geciken doktorlarla ilgili son durum
Bilirkişilere ödenecek ücretler belli oldu
Disiplin soruşturması kapsamında gönderilen savunma davetiyesi neleri içermeli?
Hangi kurumlar kapatılacak?
Zeytinlik alanda endüstriyel atık depolama tesisi kurulabilir mi?
Başkasının yerine sınava girmek dolandırıcılık sayılıyor mu?
Seçimde görev alacakların ücretleri belli oldu!
Sözleşmeli personelin yıllık izni gelecek yıla aktarılır mı?
İçişleri GY ve unvan değişikliği giriş belgeleri yayımladı
Vekil adayları sabıka kayıtlarını e-Devlet üzerinden alabiliyor mu?
Devlette de CEO dönemi başlıyor
Belediye şirketleri özel güvenlik hizmetlerini nasıl sunacak?
Duruşmaya katılmayanın temyiz hakkı olur mu?
Duruşmaya katılmayanın temyiz hakkı olur mu?
Yaz saati uygulaması başladı mı? Saatler ileri alınacak mı?
Sendika üyeliğinden ayrılan toplu sözleşme ikramiyesini geri öder mi?
Belediye şirketlerine yeni personel alımı nasıl olacak?
Kaymakamlara diksiyon ve güzel konuşma eğitimi
İstifa sonrası dönüşlerde kurumların takdir hakkı var mıdır?
Sözleşmeli personelin çalışma ile ücret sınırları belirlendi
Maaşına her haciz gelene disiplin cezası verilir mi?
Memurlara bayram ikramiyesi verilecek mi?
Öğretmenler sözleşmeli olarak atanacak
Yurt dışında görevli kamu personelinin izinleri durduruldu
Kamuda devrim niteliğinde değişiklikler
Biyologların ek özel hizmet tazminatına dair görüş
Yerleşim yeri değişikliği için son tarih ne zaman?
Seçmen sorgulama mobil uygulama indir