Ücretli Öğretmenlere de Kadro Verilir Mi?

Ücretli Öğretmenlerin Kadroya Geçtiği Günleri De Göreceğiz!

Eğitim ve Fen-Edebiyat Fakültelerinden mezun olan öğretmen adaylarından bazıları KPSS engeline takıldıkları için veya kadro sıkıntısı yüzünden MEB’e öğretmen olarak atanamamaktadır. Dershane öğretmenlerinin kadroya geçirilecek olmasının ardından ücretli öğretmenler de kadro müjdesi beklemeye başlamıştır.

Ücretli Öğretmenler Tecrübeli!

Atama bekleyen öğretmen adaylarının birçoğu bir yandan ücretli öğretmenlik yaparken diğer yandan KPSS’ye hazırlanmaktadırlar. KPSS engelini aşamayan ücretli öğretmenler, kadrolu öğretmenler gibi derse girmektedir, yıllık plan hazırlamaktadırlar, nöbet tutmaktadırlar, e-okul’a not girmektedirler, toplantı ve kurullara katılmaktadırlar. Ücretli öğretmenler, atanmış öğretmenlerle aynı işi yapmaktadır. Tek farkları kadrolarının olmaması ve maaşlarının az olmasıdır.

5 Yıl Ücretli Öğretmenlik Yapanlar Kadroya Geçirilmelidir!

Dershanelerin, 1 Eylül 2015 tarihinde kapanacak olmasıyla dershane öğretmenlerinin işsiz kalmaması için yaz ayında öğretmenler kadroya geçirilecek. Aynı uygulamanın bir benzeri ücretli öğretmenlere de uygulanabilir. Bazı genel ve özel şartlarla mağdur olmuş ücretli öğretmenlere müjde verilebilir. Kesintili veya kesintisiz MEB’de en az 5 yıl ücretli öğretmenlik hizmeti olanlara kadro verilmelidir. Eğitim-öğretim dönemi 1 yıl olarak kabul edilmelidir. 900 gün ücretli öğretmenlik hizmeti olanlar sözlü sınavla kadroya geçirilmelidir. Zaten ücretli öğretmenlikte geçirilen süreler daha sonra hem hizmet puanında değerlendirilmektedir hem de hizmet yılında değerlendirilmektedir.

Ücretli Öğretmenler, Devletin Öğretmenleridir!Dershane öğretmenlerine verilen hakkın devlette ücretli olarak çalışan öğretmenlere de verilmesinden daha doğal bir şey olamaz. Ücretli öğretmenler, devletin normal öğretmenleridir. Yani devletin okullarında mesai yapmaktadırlar. Bu öğretmenlerin belli bir ölçüte göre kadroya geçirilmesi faydalı olacaktır. Daha önce sözleşmeli öğretmenler kadroya nasıl geçirildiyse ücretli öğretmenler de kadroya geçirilebilir. Özellikle aile kurmuş, çoluk çocuk sahibi olmuş, belli bir yaşa gelmiş ancak atanamamış ücretli öğretmenlerin kadroya kavuşturulması sosyal devlet açısından büyük önem taşımaktadır.

SONUÇ: Okul yöneticiliği görevlendirmeleri ve dershane öğretmenlerinin kadroya geçirilmesi son iki yılın en önemli adımları olarak göze çarpmaktadır. 7 Haziran’da yapılacak Genel Seçimlerden sonra ücretli öğretmenlik konusu MEB’in masasına gelecektir. Ücretli öğretmenlerin kadroya geçtiği günleri de göreceğimize inanıyorum. MEB, ücretli öğretmenlere de sahip çıkacaktır.

Bakan Avcı: "iki yıl içince ücretli öğretmen meselesini halledeceğiz"

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, iki yıl içince ücretli öğretmen meselesini halledeceklerini söyledi.

Seçim çalışmaları kapsamında Eskişehir'in Seyitgazi ilçesi Kırka Mahallesi'ne gelen Bakan Avcı, beraberindeki partililer ile birlikte ETİ Kırka Bor İşletme Müdürlüğü'nü ziyaret ederek, işletme hakkında bilgi aldı. İşletme işbirliği ile bir meslek lisesi yapılması gerektiğini ifade eden Avcı, "İnşallah aynı zamanda çalışan arkadaşlarımızın niteliğini de arttıracak tedbirlerden biri olmak üzere biz genel müdürlüğümüz ile bir protokolle sosyal sorumluluk projesi olarak, Milli Eğitim Bakanlığımıza öncelikle bu işletmede çalışacak ama onun dışında ETİ Madencilik'in diğer tesislerinde, oda olmadığı takdirde diğer kuruluşlarda ve serbest piyasada da rahatça istihdam edilebilecek nitelikte öğrencilerin yetişeceği bir meslek lisesini inşallah burada birlikte gerçekleştireceğiz. Biz her türlü katkıyı inşallah vereceğiz. Zaten bizim bu konuda organize sanayi bölgelerinde açılmış meslek liselerimiz var. 14 ilde, 14 organize sanayi bölgesinde açılmış 20 mesleki ve teknik lisemiz var. Biz bu liselerimiz de öğrenci başına bölümün niteliğine göre, o okula ve okul yönetimine, yani organize sanayi bölgesi yönetimine okul için öğrenci başına 3 bin 500 lira ile 5 bin 500 lira arasında değişen ödemeler yapıyoruz. Dolayısıyla aynı modeli burada da uygulayabiliriz. Burada açacağımız bir mesleki ve teknik liseyle hem sizin nitelikli ve ara eleman ihtiyacınızı inşallah birlikte karşılarız hem de diğer benzer kuruluşlarda istihdam edilebilecek nitelikte gençlerin eğitimini birlikte gerçekleştiririz inşallah" diye konuştu.

İşletme Genel Müdürü Recep Akgündüz, ziyarette bakan Avcı'ya anı tabağı hediye etti. Daha sonra mahallede bulunan seçim irtibat bürosunu ziyaret eden Avcı, yapılacak projeler hakkında vatandaşlara bilgi verdi. Avcı'nın yanına yaklaşan bir tarih öğretmeni, atanamadığını ifade etti. Bakan Avcı'dan atama beklediklerini dile getiren vatandaş, "2010 yılında yüksek bir puan aldım ancak o yılda şaibeli geçti. Bizim hakkımız yenildi. 30 yaşına geldik. Evlenecek duruma geldik, iş bulamıyoruz. Muhalefet 350 bin öğretmen alacaklarını söylüyor. Siz iktidar partisi olarak diyemiyor musunuz? Eğitim fakültelerini kapatın, alım olmasın birikenleri alın" dedi. Bunun üzerine Bakan Avcı, "Sen muhalefetin 350 bin öğretmen alacaklarına inanıyor musun? Ben 350 bin öğretmen alınacak diye söz veremem. Biz eğitim fakültelerinin kontenjanlarını dondurduk. İki yıl içince biz öğretmen açığımızı, ücretli öğretmenler meselesini halledeceğiz" diye konuştu.

Konular

Görevde yükselmelerde mülakatın etkisi azaltılmalı!
Yer değişikliği talebi reddedilen engelli memura iyi haber
Atamaları geciken doktorlarla ilgili son durum
Bilirkişilere ödenecek ücretler belli oldu
Disiplin soruşturması kapsamında gönderilen savunma davetiyesi neleri içermeli?
Hangi kurumlar kapatılacak?
Zeytinlik alanda endüstriyel atık depolama tesisi kurulabilir mi?
Başkasının yerine sınava girmek dolandırıcılık sayılıyor mu?
Seçimde görev alacakların ücretleri belli oldu!
Sözleşmeli personelin yıllık izni gelecek yıla aktarılır mı?
İçişleri GY ve unvan değişikliği giriş belgeleri yayımladı
Vekil adayları sabıka kayıtlarını e-Devlet üzerinden alabiliyor mu?
Devlette de CEO dönemi başlıyor
Belediye şirketleri özel güvenlik hizmetlerini nasıl sunacak?
Duruşmaya katılmayanın temyiz hakkı olur mu?
Duruşmaya katılmayanın temyiz hakkı olur mu?
Yaz saati uygulaması başladı mı? Saatler ileri alınacak mı?
Sendika üyeliğinden ayrılan toplu sözleşme ikramiyesini geri öder mi?
Belediye şirketlerine yeni personel alımı nasıl olacak?
Kaymakamlara diksiyon ve güzel konuşma eğitimi
İstifa sonrası dönüşlerde kurumların takdir hakkı var mıdır?
Sözleşmeli personelin çalışma ile ücret sınırları belirlendi
Maaşına her haciz gelene disiplin cezası verilir mi?
Memurlara bayram ikramiyesi verilecek mi?
Öğretmenler sözleşmeli olarak atanacak
Yurt dışında görevli kamu personelinin izinleri durduruldu
Kamuda devrim niteliğinde değişiklikler
Biyologların ek özel hizmet tazminatına dair görüş
Yerleşim yeri değişikliği için son tarih ne zaman?
Seçmen sorgulama mobil uygulama indir