try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
Atama Sonuçları
KPSS, MEB Atamaları

Sabıka kayıtları kaç dilde veriliyor?

Sabıka kaydında 'Arapça, Çince, Rusça' dönemi.Arapça, Çince ve Rusça'ya çevrilmiş sabıka kaydı verilmesine başlandı.

Adalet Bakanlığınca, Arapça, Çince ve Rusça dillerinde de sabıka kaydı verilmesi dönemine geçildi.

Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü, yabancı dile çevrilmiş sabıka kayıtlarının sayısının artırılması için çalışma başlattı.

Bu kapsamda, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Flemenkçe ile İspanyolca olmak üzere 6 dilde verilen sabıka kayıtlarına Arapça, Çince ve Rusça'ya çevrilmiş sabıka kayıtları da eklendi.

Arapça, Çince ve Rusça dillerindeki sabıka kayıtları, Genel Müdürlüğe yapılacak müracaatların ardından alınabilecek. Yeni uygulamadan, adli sicil ve arşiv kaydı bulunmayan vatandaşlar yararlanabilecek.

Yarı zamanlı çalışma nedir?

Yarı zamanlı çalışma nedir? Doğum sonrası kısmi süreli çalışma saatleri, yönetmelik ne diyor.

Yarı zamanlı çalışma ile ilgili yapılan yeni düzenlemeler, doğum sonrası çalışan ebeveynlere devlet destekli yarı zamanlı çalışma imkanı tanımaktadır. Doğum sonrası analık hali izninin bitiminden itibaren çocuğunun bakımı ve yetiştirilmesi amacıyla ve çocuğun hayatta olması kaydıyla kadınlara izin hakkı verilir. Peki erkeklerin yarı zamanlı çalışma şansı var mı? İşte yarım zamanlı çalışma sistemi ile ilgili detaylar...

Aday engelli memur da bir defaya mahsus yer değiştirme hakkından yararlanabilir mi?

Devlet Personel Başkanlığı görüşüne göre aday memur da, bir defaya mahsus yer değiştirme hakkından yararlanabilir.

SORU: Aday engelli memurlar bir defaya mahsus istediği yere atanma hakkından faydalanabiliyor mu? Araştırır mısınız lütfen. Hiçbir yerden net bilgiye ulaşamıyorum

CEVAP: Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin "Engellilik Durumuna Bağlı Yer Değişikliği" başlıklı Ek 3. maddesi aşağıdaki şekildedir.

"İlgili mevzuatına göre alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirtilen memurlar ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan memurlar engellilik durumundan kaynaklanan gerekçelere dayalı olarak yer değiştirme talebinde bulunabilir.

İçişleri Bakanlığı görevde yükselme sınavı soru ve cevapları yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı görevde yükselme sınavı soru ve cevaplarını yayımladı

18 Mart 2018 Tarihinde Yapılan İçişleri Bakanlığı Unvan Değişikliği Sınavının Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları

1. Grup Programcı A kitapçığı soru ve cevap anahtarı için tıklayınız.

1. Grup Programcı B kitapçığı soru ve cevap anahtarı için tıklayınız.

Şehit ve gazi yakını memurlar için Genelge

Başbakanlık, "Hizmetli Unvanlı Şehit ve Gazi Yakınları" konulu bir genelge yayımladı. Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla yayımlanan genelgede "Hizmetli unvanlı şehit ve gazi yakınlarının büro hizmetlerinde görevlendirilmesi hususuna azami özen gösterilecektir" denildi.

Öğrenim durumları sebebiyle mevzuat gereği hizmetli kadrolarına atanmış şehit ve gazi yakınlarının büro hizmetlerinde görevlendirilmesi konusu TBMM'de Torba Yasa kapsamında görüşülmüştü. Bu bağlamda şehit ve gazi yakınlarının "Hizmetli" unvanlı kadro ve pozisyonlar yerine "Memur" unvanıyla atanabilmelerinin yolu açılmıştı.

İşte bununla ilgili bir genelge Başbakanlık tarafından yayımlandı.

BAŞBAKANLIK GENELGESİ

Başbakan Binali Yıldırım imzalı genelgede şunlar kaydedildi:

Memurlara yapılan ikramiye ödemesi nasıl hesaplanır?

Bugünkü yazımızda Sayıştay tarafından memurların ve kamu görevlilerinin mali haklarına ilişkin vermiş olduğu kararları okuyucularımızla paylaşacağız. Bu karara dikkat etmeyen kamu görevlilerinin başlarının ağrıyacağını ifade etmek isteriz.

18.01.2017 tarihli Sayıştay Temyiz Kurulu Kararı'nda; memurlara ödenen iki maaş tutarında ikramiye hesabına taban aylığı, kıdem aylığı, aile ve çocuk yardımı ile hukuk müşaviri ve daire başkanlarıyla ilişkili olarak makam ve görev tazminatının ilave edilip edilmeyeceğine ilişkin son nokta konulmuştur.

Macarlar ile Türkler Akraba mı?

Macarlar ile Türkler Akraba mı? Yüzlerce Yıllık Tartışmayı Yeniden Alevlendiren Keşif

Macaristan'da yapılan bir araştırma, yüzlerce yıldır gündemde olan kimlik tartışmasını yeniden alevlendirdi. Eski Macar Kralı'nın cesedine yapılan genetik testlerde, Macarların Asya kökenli oldukları ortaya çıktı.

Bu araştırma, bundan bin yıl önce, kavimler göçünün bir parçası olarak Orta Avrupa'ya gelen ve bu topraklara yerleşen ilk Macar boylarının genetik olarak kimlere daha çok benzediğini ortaya çıkarmaya yönelikti.

BİN YIL ÖNCE DURUM NEYDİ?

Bugün elbette Macar insanları genetik olarak Orta Avrupalı. Yani Macarların genomu çevre halkların, Çeklerin, Slavların, Ukraynalıların, Avusturyalıların genlerine çok benziyor.

Peki, ama acaba bin yıl önce durum neydi?

5 yıl içinde talep edilmeyen tazminat hakkı yanar mı?

Kıdem tazminatında zaman aşımı süresi 10 yıl olarak uygulanıyordu ancak yeni yürürlüğe giren yasa ile bu süre 5 yıla düşürüldü. Kıdem tazminatı için 5 yıl içinde talepte bulunulmazsa tazminat hakkı yanacak.

Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilen İş Mahkemeleri Kanunu ile kıdem tazminatı konusuna ilişkin önemli değişiklikler gerçekleşti. Yeni Asır'dan Faruk Erdem 'in haberine göre kanun sadece tazminatı değil iş mahkemelerine açılacak birçok davanın artık arabulucular vasıtasıyla çözümünü hükme bağlamış oldu.

Kıdem tazminatında önceden zaman aşımı süresi 10 yıl olarak uygulanıyordu fakat yeni yürürlüğe giren yasa ile bu süre düşürüldü. Buna göre kıdem tazminatı süresi 5 yıl olarak belirlendi. Eğer ki, bu 5 yıl süre içinde talepte bulunulmazsa tazminat hakkı yanacak. İşte, kıdem tazminatı konusuyla ilgili son dakika gelişmelerini haberimizden öğrenebilirsiniz...

Yaşını beklemek için istifa eden daha sonra yeniden kamuya geri dönebilir mi?

Yaşını beklemek için istifa edecek memurların, kağıt üstünde dönüşünün mümkün olduğunu ancak fiiliyatta dönüşünün çok zor olduğunu bilmesi gerekiyor.

SORU: Selamlar..1972 doğumlu bayanım...02.03.1998 yılında kredi yurtlar kurumuna devlet memuru olarak girdim.. Şu an için yılım doldu ancak yaşımı bekliyorum... Yaşı beklemek şartıyla 2019 ocak ayında ayrılma dilekçemi vermek istiyorum... Ancak olur da geçinemezsem geri dönmem mümkün mü? 7 yılım var yaşı beklemeye... Diyelim 3 sene sonra yeniden kuruma girebilirmiyim.. yani böyle özel bir hakkım varmı

CEVAP: Hizmet yılını doldurup yaş grubunu beklemek üzere istifa eden memur, tekrardan memurluğa dönebilir mi? Sorunuz özelinde konuyu değerlendirmekteyiz.

Son yorumlar

İçeriği paylaş